W oczekiwaniu na rondo Bronowska / Masłowiecka / Wodniaków

Jeszcze w tym roku planowana jest budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Bronowskiej, Wodniaków i Masłowieckiej. Skrzyżowanie to jest bardzo niebezpieczne, tak samo zresztą jak niebezpieczna jest cała ulica Bronowska. Mamy tu między innymi słabą widoczność, zniszczoną nawierzchnię jezdni i prowizoryczny, wąski chodnik po jednej stronie ulicy. To dobrze, że zaczną się w końcu zmiany na tej ulicy. Miejmy nadzieję, że przebudowa jednego skrzyżowaniana na Bronowskiej to dopiero początek zmian na tym ważnym ciągu komunikacyjnym. Potrzeb jest tu bowiem znacznie więcej. Cała ulica powinna być docelowo gruntownie przebudowana, szczególnie wtedy gdy kanalizacja sanitarna powstanie już na całym jej odcinku (obecnie kanalizacja wybudowana została jedynie na odcinku od Traktu Lubelskiego do Kanału Zerzeńskiego).

Inwestycja budowy ronda Bronowska / Masłowiecka / Wodniaków będzie realizowana poprzez uzyskanie decyzji Zezwolenia na Realizację Inwestycji Drgoowej (ZRID) – dzięki temu możliwe będzie wywłaszczenie części prywatnych nieruchomości i poszerzenie pasa drogowego. Nie ma bowiem możliwości, aby w obecnych liniach rozgraniczających krzyżujących się tu ulic zmieścić dodatkowo rondo.

Zapraszam Państwa do zapoznania się z projektem budowlanym dla ronda Bronowska / Masłowiecka / Wodniaków.

rondo_Bronowska_Maslowiecka_Wodniakow

Budowa ronda obejmuje rownież dwa przystanki autobusowej komunikacji miejskiej – WODNIAKÓW01 i WODNIAKÓW02. Niestety projekt budowy tego ronda nie przewiduje posadowienia tam wiat przystankowych. A szkoda. Szkoda by było gdyby na tak ważnym ciągu komunikacyjnym i przy przejściu przez skomplikowane procedury administracyjne takie same jak dla autostrady,  takich wiat przystankowych faktycznie w tym miejscu zabrakło.

Ogłoszenie przetargu na wykonawcę ronda Bronowska / Masłowiecka / Wodniaków planowane jest jeszcze w II kwartale br.

Czekam z niecierpliwością na tę budowę wnioskując jednocześnie o taką zmianę projektu, np. poprzez niewielkie poszerzenie pasa drogowego, aby zmieściły się tam również wiaty przystankowe.

 

 

 

7 komentarzy
 1. Patrząc na projekt tego ronda, oraz na plan przebudowy Kombajnistów (gdzie chodnik jest po stronie południowej wbrew wszelkiej logice) zastanawiam się jak w przyszłości miasto będzie chciało poszerzyć Kombajnistów do tych docelowych 18 metrów….
  Przecież przy takim jak teraz układzie, najłatwiej będzie wywłaszczyć mieszkańców ul. Kombajnistów od strony północnej ulicy zabierając im po 4 metry z działek, niż przebudowywać rondo i całą ulicę Kombajnistów.
  Zdziwiłbym się gdyby taka propozycja nie padła.

  Czy może Pan zadać oficjalnie takie pytanie / interpelację w sprawie tzn.
  1. Czy planuje się poszerzenie ul Kombajnistów od strony północnej (Plan Zagospodarowania Sadul – nie uchwalony) kosztem wywłaszczeń działek które są obecnie zabudowane, mając po stronie południowej (Plan zagospodarowania rejonu Zwoleńskiej uchwalony) działkę niezabudowaną, gdzie wydaje się że jest możliwy wykup i zaplanowanie poszerzenia pasa drogowego w kierunku południowym ?
  2. Jeśli nie są planowane wywłaszczenia os strony północnej ul. Kombajnistów / granica PZP Reojonu Zwoleńskiej/ PZP Sadul to dlaczego w chwili obecnej planują przebudowę Kombajnistów nie buduje tworzy się po jej południowej stronie rozwiązania docelowego w postaci chodnika, ściezki rowerowej?

  • Spróbuję najpierw samodzielnie odpowiedzieć Panu na te pytania:

   Ad1.
   Nie, nie planuje się poszerzenia ulicy Kombajnistów. Nie ma takiego zadania inwestycyjnego w planach dzielnicy i miasta.

   Ulica Kombajnistów jest jednocześnie w całości objęta uchwalonym MPZP rejonu ulicy Zwoleńskiej – część I. Pokazane są tam dokładnie linie rozgraniczające ulicy Kombajnistów i widać, że od północnej strony linia ta pokrywa się granicą działek prywatnych.
   Owszem, projekt MPZP Sadul również pokazuje północną linię rozgraniczającą ulicy Kombajnistów i pierwotnie tj. w wyłożonym do publicznego wglądu projekcie tego planu, linia ta wchodziła na tereny prywatne. Z wykazu uwag złożonych do tego projektu i ich rozstrzygnięć można się jednak dowiedzieć, iż uwzględnione zostały wnioski o dostosowanie tej północnej granicy pasa drogowego Kombajnistów do istniejących granic nieruchomości. Nie widzę zatem zagrożenia, aby kiedyś w przyszłości była potrzeba zmniejszania prywatnych działek od północnej strony ulicy Kombajnistów (za wyjątkiem okolic samego ronda planowanego na skrzyżowaniu Bronowska / Trakt Lubelski / Kombajnistów).

   Ad.2.
   Mimo, iż docelowe rozwiązanie ulicy Kombajnistów będzie wyglądać inaczej to w chwili obecnej urzędnicy zdecydowali o budowie tylko i wyłącznie samego chodnika w ulicy Kombajnistów. I zaplanowali go niestety właśnie po południowej stronie, tj. tam gdzie nie ma żadnej posesji (zgłosiłem interpelację odnośnie przesunięcia projektowanego chodnika w ulicy Kombajnistów na północną stronę jezdni http://www.rafalczerwonka.pl/wp-content/uploads/2017/05/2017_04_19_Interpelacja_168_018_Kombajnistow_chodnik.pdf).
   Domyślam się, że w odpowiedzi na zadane przez Pana pytanie otrzymalibyśmy standardową odpowiedź odnoszącą się jedynie do braku środków finansowych i braku uwzględnienia tej inwestycji w Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta.

   Pozdrawiam.

   • Jakies wiesci w sprawe interpelacji o przesunieciu chodnika na polnocna strone jezdni? Wyglada na to, ze termin na odpowiedz juz minal.

    Pozdr.

    • Domyślam się, że chodzi o chodnik w ulicy Kombajnistów. Nie otrzymałem jeszcze odpowiedzi na piśmie, ale Burmistrz Łukasz Jeziorski poinformował mnie dzisiaj ustnie, iż już wcześniej podjął decyzję o tym, że chodnik będzie zlokalizowany po stronie południowej ulicy Kombajnistów. Niestety.

 2. Oczywiście, że przystanki z wiatami są konieczne na głównych ciągach komunikacyjnych tj. Trakcie Lubelskim, Bronowskiej, Zwoleńskiej, Patriotów – każdy powinien być z wiatą przystankową. Proszę zobaczyć ile osób codziennie kożystają z nich w tym rodzice z małymi dziećmi, młodzież, osoby starsze i schodowa. To dziwne, żeby przez tyle lat nierobiono nic w tej sprawie.

 3. Dzień dobry,

  Jakie są szanse na progi zwalniające samochody na ulicy Bronowkiej w okolicy Biedronki? Jak można złożyć taki wniosek? Odkąd mamy nowe pawilony ruch pieszych przez jezdnię i po chodniku jest duży a samochody nie zwalniają. Idąc wąskim i zniszczonym chodnikiem, który wyglada jakby miał 50 lat wzdłuż, ul. Bronowskiej można zauważyć pędzące pojazdy które za nic mają przechodniów.

  Dziękuję

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>